Prezydent RP Andrzej Duda, minister Elżbieta Rafalska i Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda zainaugurowali kampanię społeczno-informacyjną „Godny Wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego”. Jej celem jest uświadomienie obywatelom, że przejście na emeryturę jest prawem, a nie obowiązkiem, oraz podkreślenie braku zagrożeń w związku z obniżeniem wieku emerytalnego.

Ja jednak włożę kij w mrowisko. W każde powyższe zdanie.

Po pierwsze: Po co i w jakim celu robi się kampanię społeczno – informacyjną, której celem jest przekonywać ludzi, aby nie szli na emerytury. Najpierw obniża się wiek emerytalny, a później odprawia modły, aby ludzie nie przechodzili na emerytury. Jeśli przejdą na emerytury w wieku 60 lat kobiety i 65 mężczyzna, to niestety kto im będzie te emerytury wypłacał, skoro kasa pusta. To tak jakby dać dziecku cukierka tłumacząc mu aby go nie jadł i nie otwierał z papierka, bo lepiej będzie smakował za 5 lat.

Po drugie: Sama nazwa kampanii brzmi troszkę paradoksalnie. Bo w moim rozumowaniu godny wybór w wieku dojrzałym, to taki, kiedy mogę sobie pozwolić na pracowanie bądź nie. Niestety większość ludzi będzie zmuszonych zostać w pracy, gdyż emerytura wypłacana w momencie przejścia na emeryturę, będzie na tak niskim poziomie, że na leki tylko starczy i czynsz za mieszkanie. Poza tym co to oznacza „przywrócenie wieku emerytalnego”? A ktoś go zabrał? Ta kampania to raczej próba pokazania że czarne jest białe a białe jest czarne.

Po trzecie: O zagrożeniach wcześniejszego przejścia na emeryturę wypowiadają się wszelacy ekonomiści, informując o skutkach finansowych. Ja już nie będę się rozpisywać w tej kwestii. Pożyjemy zobaczymy. Jedno jest pewne. Furorę robią wszystkie blogi i portale doradzające jak zarządzać swoimi pieniędzmi i jak oszczędzać na emeryturę. Na tę z ZUS nie liczmy!

Po czwarte: usłyszałam dziś w radiu wypowiedź przewodniczącego Solidarności p. Dudę, który całą tę kampanię oraz ustawę obniżającą wek emerytalny uważa za triumf i ukłon w stronę pracowników. Stwierdził, że to krok w kierunku dobrego traktowania pracowników. Ja mam pytanie. Kto wreszcie zacznie dobrze traktować przedsiębiorców?? Wiecznie musimy udowadniać swoją niewinność, jesteśmy jedną z najczęściej hejtowanych grup społecznych. W większości przypadków zła opinia jest wydawana przez byłych pracowników, którzy zostali zwolnieni z pracy, z przyczyn nie leżących po stronie pracodawcy. Dziś firmy pracują na pensje, podatki i inne opłaty, dla właściciela zostaje niewiele bądź przez wiele miesięcy w cale. Za złe wykonanie prac, można jedynie pracownika zwolnić. Koszty źle wykonanej pracy bierze na siebie pracodawca. Ryzyka, jakie piętrzą się po stronie pracodawcy jest dużo więcej niż zysków. Gdyby nie ten przedsiębiorca „złodziej” i „niewdzięczny cwaniak” to kto budowałby dzisiejsze PKB, kto przyczyniałby się do zmniejszenia bezrobocia? Jednak o tym wie tylko co spróbował chociaż raz w swoim życiu usamodzielnić się i pozostać Wielkim Biznesmenem.

Podsumowując mój krótki wywód, uważam, iż najlepiej jest rozpocząć taką kampanię społeczno – informacyjną już w przedszkolu, informując dzieci, a raczej edukując je, jak pracować, jaki zawód wybrać, jak wydawać pieniądze i jak oszczędzać, aby mieć godną emeryturę.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *